Nové články už tu:

onlineOK logo 400


Keď cesta nemá cieľ a cieľom je cesta

Keď cesta nemá cieľ a cieľom je cesta

Možno patríte medzi tých, ktorí radi oddychujú pri mori. Možno máte radi túry v horách, či krátke poznávacie výlety. No ak by ste si chceli užiť dovolenku s ozajstným pocitom slobody a nezávislosti, mohli by ste vyskúšať cestovanie v dome na kolesách.
 

Možno patríte medzi tých, ktorí radi oddychujú pri mori. Možno máte radi túry v horách, či krátke poznávacie výlety. No ak by ste si chceli užiť dovolenku s ozajstným pocitom slobody a nezávislosti, mohli by ste vyskúšať cestovanie v dome na kolesách.

Vďaka návšteve v požičovni Hylcar s.r.o. a rozhovoru s jej majiteľom pánom Hylom vás zoznámim s karavanom, vďaka ktorému môže človek stráviť ozaj výnimočnú dovolenku, alebo krátky výlet.


 

Požičovní karavanov je na Slovensku pomenej. Čo Vás viedlo k otvoreniu takejto požičovne?

Ako dieťa som s rodičmi chodil stanovať a obdivoval som ľudí, ktorí mali karavan. Pred dvadsiatimi rokmi som si zaobstaral prvý karavan a táto záľuba – pod menom karavaning mi prirástla k srdcu. Pred pár rokmi, keď som sa vracal z výletu na motorke, dostal som na dlhej ceste nápad otvoriť požičovňu karavanov. Takto ponúkam ľuďom možnosť spoznať to úžasné dobrodružstvo s karavanom na cestách, ísť neviazane tam, kde iní necestujú a kde iní neprespia, byť nezávislí od hotelov, raňajkovať pri východe slnka priamo na brehu mora, užívať si krásny večer zapadajúceho slnka,  či priamo parkovať pod zjazdovkou na zimnej dovolenke. Heslo našej firmy je:

 

Karavany Hylcar, spoľahlivý partner pre vašu dovolenku.

 

A v duchu týto slov sa snažíme našim klientom vo všetkom poradiť, prípadne ich naviesť na tú správnu Road trip cestu.

V akom ročnom období sa dá stráviť dovolenka v karavane?

Keďže karavan je naozaj dom na kolesách, dá sa s ním stráviť dovolenka počas celého roka. Obdobia požičiavania karavanov sa delia na tri sezóny: prvá je zimná sezóna, druhá sezóna je v jari a  jeseň a tretia top letná sezóna je od 21.6. do 3.9. Svoje osobité čaro má zimný karavaning, keď zaparkujete karavan na odstavnom mieste pri lyžiarskom stredisku a na zjazdovke môžete byť hneď prvý a odchádzate z nej posledný.

Čo všetko nám karavan ponúka? Aká je jeho výbava?

obyvakKeďže karavan je ako náš dočasný domov a každý chce byť doma v čistom, prvoradá zásada je, že pred vstupom do karavanu sa človek vyzúva. Platí teda pravidlo, že klientom sa odovzdáva čistý karavan a v čistom stave sa má aj vrátiť. V prípade, že sa nám vráti znečistený, nevyčistený karavan, uhradí nám klient sankčný poplatok.

Karavan, v ktorom sa nachádzame, je šesťmiestny. Vzadu je veľká dvojposteľ, v alkovni - prednej časti je druhá dvojposteľ a ďalšie dve lôžka pre deti sa dajú vytvoriť zložením stolíka so sedením a vytiahnutím matracov. Súčasťou karavanu je sprchovací kút spolu s toaletou.

Vo výbave obytných prívesov a karavanu je rohožka, na letné obdobie vonkajší koberec pod markízu, aby sa klient mohol skôr než vstúpi dnu vyzuť, markíza, 4 stoličky, stolík, chladnička, multifunkčné autorádio s cúvacou kamerou a systémom GPS, Led TV s USB/ DVD/DVBT anténa, varič, kuchynka ,vybavenie kuchyne je za symbolický poplatok, kýblik, lievik a hadica na dopĺňanie vody, metlička, lopatka, tienidlá na okná, ventilácia, nosič na štyri bicykle, plná nádrž nafty, ktorú klient aj plnú vracia, diaľničné známky Slovenskej a Rakúskej republiky. Na posteliach sú návleky, návlečky a periny sú k dispozícii za symbolický poplatok. Skrinky a šuplíky sú zabezpečené poistkami proti otvoreniu. V zadnej časti karavanu je miesto, ktoré sa volá garáž a je dosť veľké na prevoz batožiny, malého skútru, kempingový stolík a štyri stoličky, alebo iných vecí.

Celá nadstavba karavanu je postavená zo špeciálnych odľahčených materiálov na podvozku bežnej dodávky. Všetky doplnky a súčiastky v zariadení sú ručne vyrobené podľa požiadaviek majiteľa vozidla.

Na streche karavanu je umiestnené 280 wattové solárne nabíjanie, ktoré dobíja trakčnú batériu, ktorá obsluhuje elektroniku v celej nadstavbe a motorickú batériu v spodnom priestore karavanu keď je karavan odstavený. Tieto batérie sa dobíjajú pri naštartovaní a chode motora automaticky.

Dá sa v kuchyni variť každé jedlo? Neostávajú v karavane pachy po varení?

Klient si môže uvariť jedlo, na aké má chuť. Celý karavan čistíme a dezinfikujeme nielen čistiacimi prostriedkami, ale aj ozónom, ktorý zlikviduje rôzne pachy.

Koľko litrov vody sa dá doplniť do karavanu a ako sa dodržiava hygiena v karavane?

rozhovorKlient pred cestou dostáva plnú nádrž s obsahom 110 litrov vody, ktorá sa používa v kuchyni, v sprche a na toalete. Správne sprchovanie v karavane by malo prebiehať tak, že sa človek vodou navlhčí, napení mydlom a následne zmije vodou. Na takýto rýchly spôsob umytia sa minie cca 3 až 5 litrov vody. Takýmto šetriacim spôsobom vydržia dvaja dospelý s týmto množstvom vody tri dni. Vodu si môže klient doplniť nielen v autokempe a na čerpacích staniciach, no vďaka lieviku a hadici, ktoré má vo výbave, na každom dostupnom mieste s vodovodom.

V karavane sa nachádzajú dve odpadové nádrže. Jedna z nich je v toalete a trojčlennej rodine vydrží jeden deň. Druhá vyhrievaná odpadová nádrž je pod karavanom a má obsah 120 l. Na čistenie nádrže v toalete sa používajú špeciálne tablety, vďaka ktorým sa celý odpad zmení na vodu a nezanecháva pach. Tieto nádrže - kartuše, sa vyprázdňujú a čistia v autokempoch bezplatne.

Kúrenie v karavane

V zimnej sezóne sa do výbavy pridávajú dve dvanásť kg propán-butánové fľaše, jedna fľaša dokáže kúriť tri dni. Keď je vonku – 20 stupňov, karavan sa dá vykúriť na 24 stupňov. V našom karavane sa nachádza plynové Truma kúrenie. Niektoré karavany majú kúrenie na naftu. Pri tomto type kúrenia treba dávať pozor, aby neklesla nafta pod štvrtinu nádrže. V opačnom prípade by sa dovolenkári s vozidlom ďaleko nedostali. A ak by kúrenie vyplo v noci, teplota by rýchlo poklesla. Preto sa treba vždy na cestu poriadne pripraviť a naplánovať si všetko, čo sa týka pobytu v karavane.

 

pozicovna karavanov hyl 22

 

Parkovania a poriadok v autokempe

Každý kemp má svoje pravidlá a nočný kľud by sa mal dodržiavať od tej 22 hod. najneskôr 23 hod. Ľudia v kempoch sa vedia tolerovať a radi strávia čas pod vytiahnutou markízou, vyložia von z karavanu sedenie a spokojne oddychujú pri rozprávaní zážitkov. Poplatky za parkovanie v autokempe sú rôzne a líšia sa aj podľa sezóny, no pohybujú sa v sumách od 15,-€ do 35,- € + pobytný poplatok obci, v ktorom sa zarátava aj počet osôb. V zahraničí je o niečo málo tento poplatok vyšší. Keďže na Slovensku sme v tomto druhu dovolenky dosť pozadu a kempovanie sa u nás stále objavuje, naše autokempy nie sú vybavené tak moderne a dostatočne, ako autokempy v zahraničí.

Na cestách môže klient dostať defekt, alebo sa mu stratia kľúče od karavanu. Ako sa rieši takáto situácia?

Keďže pri karavane treba rátať s jeho váhou, bez náplní má asi 2890 kg a pri naplnení môže jeho váha dosiahnuť maximálne 3,5 tony, neodporúča sa pridávať do výbavy rezervu. Klient má vo výbave lepiacu sadu, ktorou si môže defekt opraviť sám, alebo využije asistenčné služby. Pokiaľ si klient vyberie náročnú a neupravenú cestu, na ktorej rozsekne koleso, musí si opravu hradiť sám.

V prípade, že by klient stratil kľúč od karavanu, náhradný kľúč mu bude doručený službou UPS. Pokiaľ sa ale dostane do karavanu, musí si zaobstarať iné ubytovanie. 

(Článok pokračuje pod reklamou)
webdesign 
(reklama)

Platia pre karavan nejaké špeciálne obmedzenia?

Šofér, ktorý si plánuje dovolenku s karavanom, nesmie zabudnúť na rozmery vozidla, jeho váhu a maximálnu povolenú rýchlosť pri riadení karavanu, alebo pri ťahaní obytného prívesu. Vždy klientom odporučíme optimálnu rýchlosť pre karavan, ktorý si zapožičia. Obytné prívesy sú vybavené stabilizátorom spojovacieho zariadenia proti nakláňaniu a rozkývaniu obytného prívesu, avšak to je zaručené výrobcom do predpísanej rýchlosti obytného prívesu, v opačnom prípade stabilizátor stráca svoju funkciu. Šofér ale musí pamätať na to, že pri prevrátenom prívese môže prísť k poškodeniu aj jeho vlastného vozidla. Ak by predsa došlo k nejakej nehode, všetky naše karavany sú poistené v rámci celej Európy.

Pri plánovaní cesty s karavanom treba rátať s tým, že tento druh vozidla kvôli svojej šírke prejde veľmi ťažko, alebo neprejde vôbec úzkymi uličkami v niektorých európskych mestách.

Sám mám skúsenosť z Toskánska, kde ma v jednej z uličiek delili od zrkadiel k stene domov 4 cm a v protismere na mňa trúbil chlap v malej fiatke, aby som mu uhol.

Keď cíti šofér počas cesty únavu, kde môže karavan odstaviť a oddýchnuť si?

V Rakúsku, Taliansku a v Nemecku sa nachádzajú odstavné miesta, takzvané stellplatze, kde sa dá bezplatne zaparkovať a prespať. Nesmie sa tu vyťahovať markíza a vonkajšie sedenie, ale dá sa tu doplniť voda, vyčistiť nádrže a sú tu toalety. U nás sa dá karavan odstaviť na verejných parkoviskách.

V prípade záujmu o zapožičanie karavanu, kde nájdu ľudia vašu požičovňu a aká je cena za jeho požičanie?

 

Naša firma Hylcar s.r.o. sídli na Pezinskej ulici v Šenkviciach.

Cena za požičanie karavanu sa určuje podľa sezóny a to od 110,- € do 135,- €/ deň za autokaravan a od 35,-€ do 55,-€ /deň obytný príves. Ceny zapožičania karavanu sa odvíjajú od ich výbavy a komfortu.

Množstvo informácii o nás a karavaningu nájdete na našom webe: https://karavany-hylcar.sk/

 

Ďakujem za rozhovor a želám vašej firme veľa spokojných klientov, ktorí objavia, alebo si zopakujú dovolenku v dome na kolesách.
Čitateľom odporúčam pozrieť si galériu obrázkov, aby vedeli, čo všetko je nachystané na dobrodružnú dovolenku na kolesách.

 

Galéria k článku

  {os-gal-2}
 
 
analyza
(reklama)
Copyright © Slavomír

Počet návštev od 1.1.2020

Počet návštev článkov
1326680
Pezinský informačný Portál
Free Joomla templates by Ltheme