Nové články už tu:

onlineOK logo 400


Písal sa 16. marec 1921, keď sa v Grinave začala písať rodinná tradícia, ktorá pretrvala dodnes

Písal sa 16. marec 1921, keď sa v Grinave začala písať rodinná tradícia, ktorá pretrvala dodnes

Budeme sa baviť o dnešnej značke, ktorá má pôvod v roku 1921

gastro catering hajtmanek logo

Ignac Svatek (pradedo dnešného majteľa) bojoval v 1. svetovej vojne, kde bol zranený a získal zásluhy, na základe ktorých dostal od štátu možnosť otvoriť si živnosť, čo on aktívne využil. 

Doložené nákresy, ktoré štát požadoval od Ignáca Sváteka (obr.hore) a boli doložené k žiadosti o živnosť
hajtmanek 1 gastrocatering
hajtmanek 2 gastrocatering

V ťažkých povojnových časoch si obyvatelia uvedomovali, že potrebujú miesto, kde sa budú ľudia stretávať a preto dedina začala stavať budovu, v ktorej Ignac Svátek dostal živnosť na prevádzkovanie hostinca.  

Boli to ťažké povojnové časy, ale dedina bola vzájomne prepojená a pomáhali si všetci navzájom.

Ignác Svátek vo svojom hostinci predával hlavne tvrdý alkohol, rôzne vína, pričom mal aj špecialitu "kminovku". Ďalším sortimentom boli cigarety, tabak, alpa, kože, biče a všetko čo ľudia potrebovali a vyhľadávali. Dedo Svátek dokázal zohnať všetko. 
Tovar mu vozili väčšinou z Čiech, kde mal väčšinu dodávateľov a aj dobré dodávateľské vzťahy. Bol preslávený svojími produktami zo zabíjačiek. Veľmi známe boli jeho utopence, ktoré mal vždy na bare a ponúkal ich svojim hosťom.

hajtmanek ignac svatek

Ignác Svátek neustále budoval svoju rodinnú živnosť a získal si v Grinave úctu a rešpekt obyvateľov, aj počas druhej svetovej vojny, pričom pamätníci tvrdia, že neodmietol nikomu a nikdy pomoc.

 Ignác Svátek sa narodil 1.2.1885, zomrel 31.3.1945 a pochovaný bol 2.4.1945 v Grinave

Ignác Svátek zomrel v čase oslobenia Grinavy a prechodu Sovietskych vojsk smerom na západ. Konca vojny sa nedožil a jeho žezlo do zlej doby prebrala jeho manželka Katarína, rodená Gašparovičová. Krátko po vojne komunistická strana likvidovala podnikanie a chceli zobrať aj tento hostinec. Katarína Gašparovičová s dcérou a jej siedmimi deťmi sa nasťahovala do hostinca a týmto riešením ho uchránila pred zoštátnením. Keďže komunisti ešte dva roky, ako tak, trpeli "malé podnikanie", tak prababka ešte dva roky z vedľajšej strany hostinca prevádzkovala trafiku (tabák, známky, cigarety).

Tu niekde sa končí podnikateľská činnosť založená Ignácom Svátekom z Grinavy, ale jeho gény sa držali stále v Grinave.

V rodine sa tradovala historka o zakopaných pokladoch, troch "strieborných hrncoch", ktoré pradedo Ignác zakopal niekde v záhrade.

  • Jeden zakopaný poklad našiel jeho syn Ignác Svátek
  • Druhý zakopaný poklad našiel jeho vnuk Ignác Svátek
  • Tretí poklad čakal ešte na svojho objaviteľa.

(Meno Ignác Svátek bolo vážené po dlhé generácie)
Doba komunizmu nepriala podnikaniu a zdalo sa, že je to koniec, ale genetiku neoklame ani komunizmus, ani vojna, jedine smrť.

STRIH / rok 1989 / zmena režimu a zobudenie génov Ignáca Sváteka

(Článok pokračuje pod reklamou)
analyza
(reklama)

 Pravnuk Ján Hajtmánek a jeho slová

"Vždy bolo mojim snom hostiť zákazníkov."

Keďže na Slovensku som potenciál a peniaze (potrebné k podnikaniu) nevidel, tak som si ich šiel zarobiť do zahraničia, aby sa mi podarilo kúpiť od rodiny priestor a mohol som pokračovať v rodinnej tradicií, v tradícii pradeda Ignáca Sváteka.

Začal som v Nemecku, zo začiatku aj zdarma, mojim cieľom bolo, hlavne sa veľa naučiť a čo to si privyrobiť na prevádzku po pradedovi. Učil som sa rôzne regionálne kuchyne a ich grify, ale hlavne, ako sa ľudia chovajú, ako sa správajú a ako premýšľajú v rôznych situáciách.

Vždy ma napĺňalo učiť sa a spoznávať čokoľvek nové.

Po jedenástich rokoch tvrdej práce v zahraničí som sa rozhodol pre návrat domov a pokračovanie v tom, čo môj pradedo Ignác Svátek začal 16.3.1921.

Hovorí sa, že každé rozhodnutie vám ukáže cestu, riešenie a zároveň prináša dary.

Môj, tretí poklad (dar) od Ignáca Sváteka

Pri búrani šopy v záhrade zo steny vypadli tehly a v stene bol balík 4 krát obalený igelitom. Okamžite som si spomenul na chýbajúci tretí poklad, o ktorom sa v našej rodine často hovorilo. 

Opatrne som ho rozbalil a vtedy sa mi zachvelo celé telo, pradedo tam ukryl faktúry, doklady, povolenia a papiere od stavby pohostinstva. Toto bol môj poklad... (Celá história pradedovho podnikania)

Neboli to zlaté, alebo strieborné poklady, ale bola tam história, ktorá sa v princípe nedá finančne vyčísliť.
Veľa z tých dokumentov nájdete nafotených v našej prevádzke, ktorú som v tej dobe založil.

Neprenieslo sa na mňa meno Ignác, ani priezvisko Svátek, ale pravdepodobne sa preniesli gény. K tomu som si uvedomil, že Grinava je náš rodinný základ, rodná hruda, miesto, ktoré milovali moji rodičia, prarodičia, milujem ju aj ja a moje deti, tak som prevádzke dal meno:

Grinavský Janko

gastro catering hajtmanek logo

ZÁVER? Nie.

POZVÁNKA

Keďže storočnica je iba raz za sto rokov (:-) ) a ako takú ju treba aj osláviť, tak Vás všetkých Grinavský Janko pozýva na oslavy, ktoré určite budeme realizovať s veľkým programom v areáli Grinavského Janka.

storocnica hajtmanek grinavsky janko

O presnom termíne a programe Vás budeme včas informovať. V krátkej dobe si budete môcť pozrieť aj video k výročiu a možno sa tam niektorí aj nájdete na historických záberoch použitých vo videu.

DOPLNENÉ (10.3.2021 11:34): Video už nájdete kliknutím na tento obrázok

svatek hajtmanek video


Poďakovanie:

Ďakujem starším obyvateľom Grinavy, ktorí si ešte pamätali na Ignáca Sváteka a niektoré veci ozrejmili, alebo potvrdili.
Ďakujem Grinavskému farárovi Miroslavovi Mikovi za overenie niektorých údajov z matriky.
Ďakujem Jánovi Hajtmánkovi za rozpovedanie svojho príbehu

 

Slavomír Repka
Pezinok je krásne mesto pre šťastný život

webdesign 
(reklama)
Copyright © Slavomír

Počet návštev od 1.1.2020

Počet návštev článkov
1326756
Pezinský informačný Portál
Free Joomla templates by Ltheme