Nové články už tu:

onlineOK logo 400


DOPLNENÉ | Každý z nás občas urobí chybu, ale ak ju napravíme stávame sa lepším človekom

DOPLNENÉ | Každý z nás občas urobí chybu, ale ak ju napravíme stávame sa lepším človekom

Myslenická ulica v Grinave sa končí vo vinohradoch, ale do vinohradov sa cez ňu nedostanete? Ako je to možné, alebo čo sa vlastne stalo, vám priblížim v tomto článku, ktorý je o nachádzaní ľudskosti. Našej vzájomnej. Po tomto článku môže, ale nemusí byť ďalší článok. (Zamyslenie)

Desiatky rokov Grinavania budovali vinohrady, zušľachťovali víno, pôdu a okolo toho zušľachťovali susedské vzťahy. Tento život narušil komunizmus so všetkým čo k tomu patrí a tak sa stalo, že niektoré veci neboli zapísané tak, ako mali byť a iné zase neboli zapísané vôbec.

Podstata ciest do vinohradov vždy bola, aby sa vinohradník dostal k svojmu vinohradu čo najkratšou cestou. Bohužiaľ dnes to na Myslenickej ulici nefunguje.

Prečo?

Lebo za komunizmu sa veľa vecí urobilo halabala, veľa vecí sa nezanieslo do pozemkových kníh, veľa vecí sa zle zaviedlo do pozemkových kníh a potom prišiel človek. Človek, ktorý si to prečítal a (možno aj čudným spôsobom) kúpil. Kúpil pozemok, na ktorom viac ako 40 rokov stála cesta, o ktorej samozrejme vedel, že je potiahnutá asfaltom a slúži ako príjazd do viníc a preto malo byť na liste vlastníctva bremeno prechodu do vinohradov. Ale nie je! Môžme sa zamýšľať prečo nie je, ale to nerieši nič a my dnes chceme vyriešiť, aby ten prechod bol možný. Aby majiteľ strpel právo prechodu do viníc, či už vinárskou technikou, či už bicyklom, alebo pešo.

Všetci chceme, aby nás ľudia tolerovali, mali radi, vážili si nás. Nie vždy to funguje, občas urobíme chybu a zlé rozhodnutie, ale taký je život a ja verím, že dnešný stav sa rýchlo zmení. Verím, že vlastník pochopí:

  • že súkromné vlastníctvo si môže chrániť, ale iba vtedy ak neobmedzuje práva iných
  • že súkromné vlastníctvo si môže chrániť, ale pritom nesmie stáť  ani používať cudzie vlastníctvo
  • že nie je dobré pohnevať si domácich, ktorí svojimi rukami niečo postavili
  • že nie je dobré pohnevať si nakoniec všetkých susedov a ostať ako kôl v plote
  • že každý zo susedov vo vašom okolí má nejaké susedské maslo na hlave
  • že nikomu zo susedov nebude príjemné, ak túto situáciu budú prešetrovať všetky organizácie, ktorých sa to týka

Možno to nie je maslo na hlave, ale tehly na pozemku vodohospodárskej výstavby, možno parkovania na cudzích pozemkoch, možno niekto dokonca môže mať podpísanú zmluvu, ktorá ale odporuje zákonu a je to iba NEPLATNÁ dohoda, možno si niekto griluje na cudzom pozemku, možno, možno, možno ...

Jednoducho chcem napísať, že je čas vrátiť sa ku koreňom života na dedine. Nechať dedinu žiť jej životom a nemyslieť si, že mám peniaze, môžem všetko!

Nikto nemôže všetko (Táto doba sa skončila)

(Článok pokračuje pod reklamou)
analyza
(reklama)

Je čas, zapadnúť medzi domácich, medzi Grinavanov, ktorí sú ozaj fajn, vďační, spoľahliví, nápomocní. 

Verím, že piatok je dobrý čas chytiť do ruky karbobrúsku a odpíliť to, čo tam nemá byť a nemá to povolenie. Je čas uvoľniť cestu požiarnikom, sanitkám, vodohospodárom, vinárom, rybárom, turistom, cykloturistom, susedom, priateľom, ...

Verte, že ľudia rýchlo zabudnú, že bol problém a budú Vás zdraviť "dobré ránko sused" a vy nebudete klopiť zrak, keď pred dvorom zase niekto kľaje.

Verte, že ľudia chápu, že sa človek občas rozhodne zle a pochopia, že ste pochopili. Bude viac úcty, viac rešpektu, viac radosti a odbudnú náklady na polievanie, na kamery a pod.


Chcem veriť, že nebudem musieť zverejniť ďalší článok. Prajem všetko dobré

Ďakujem všetkým Grinavanom, ktorí ma oslovili, za prejavenú dôveru. Spolu to dáme

Foto v článku: obyvatelia Grinavy

DOPLNENÉ  (21. máj 2020 19:45)

melkner

Dobrý deň,
Budem reagovať na článok od pána Repku.
Je smutné, že pán Repka publikuje článok bez toho, aby si zistil presné informácie o vlastníkovi, a o okolnostiach stavu, ktorý vznikol na našom pozemku. Mohol osloviť aj mňa a zistiť o čo ide, a až potom publikovať objektívny článok.
Je nám ľúto, že na túto situáciu doplatili slušní a priateľskí obyvatelia Grinavy.
Rád vysvetlím prečo je to tak, a budem aspoň bodovo reagovať na článok p.Repku.
-pozemok nik nekupoval, vlastníkom bola moja prababka, ktorá tu mala vinohrady, kým sa družstvo nerozhodlo cez jej pozemok spraviť cestu
-zamedziť vjazdu motorovým vozidlám v roku 2012 sme sa rozhodli na základe:
-rýchlo jazdiace autá.
-skládky odpadu.
-striekačky a kondómy pred našim domom, kde sa hrajú deti.
-nočné jazdy, podľa všetkého díler a jeho zákazníci.
-preťažené nákladné autá.
-nadmerná prašnosť pri prejazdoch áut, a stav telesa cesty, ktoré budeme musieť opravovať na vlastné náklady, nakoľko sa telesu cesty nik nehlásil.
-VVDP Karpaty bolo oslovené na spoločnom stretnutí v roku 2012 na mestskom úrade v Pezinku, či sa hlásia k telesu cesty. Ich postoj bol taký, že síce bývalé družstvo budovalo v 70.rokoch na našom pozemku cestu, ale oni nie sú právnym pokračovateľom, a sú len spoločenstvo podielnikov, ktoré vzniklo v roku 1995, tak nemajú ako mať nejaké vlastnícke právo k telesu cesty. Mesto Pezinok sa vyjadrilo, že oni cestu nebudovali a teda nie je to ich vlastníctvo. Ani jedna strana nemala záujem o výmenu alebo odkúpenie pozemku pod cestou. Pochopiteľne, mali by na krku správu cesty, odhŕňanie snehu, opravovať rozpadajúce teleso cesty v budúcnosti.
-Rampa bola osadená v roku 2012 nakoľko značka zákaz vjazdu bola ignorovaná. Umožnili sme prechod pešo + cyklisti.
-kľúče od zámku dostali: VVDP Karpaty, BVS, ZSE, SVP, a Okresné riaditeľstvo policajného zboru Pezinku.
- ak nás oslovili majitelia okolitých pozemkov, tak sme im poskytli kľúč od zámku a umožnili prejazd
- pán Repka vôbec nemá pravdu, že sa vinohradníci nedostanú do vinohradov, ako píše v článku!
-od osadenia závory v roku 2012 sme tolerantní a akceptujeme prechod vinohradníkov, peších a cyklistov cez náš pozemok!
- Avšak od roku 2012 až do roku 2020 sa zvyšoval pohyb ľudí, cyklistov, psičkárov ako sa stavala Čierna voda Malý raj atď.
-tak ako sa zvyšoval pohyb ľudí, tak sa aj zvyšoval komunálny odpad popri ceste v kríkoch (aj pred domom), ktorý sme nútení upratovať.
Nehovoriac o výkaloch od psov bola bežná vec, pri autách, pred vchodom do domu, v kvetinovej záhrade, omočená vstupná bránka, ako aj ohorky od cigariet všade naokolo.
Ďalší vážny problém sú psičkári, ktorí psa vypustia ešte dole na ulici a tí pobehujú bez toho, aby ho majiteľ vôbec videl, a tak sa stáva, že si otvorím bránku a čumí na mňa pes, a teraz neviete ako zareaguje. A tak nemôžete ani nechať hrať deti vonku pred domom na vlastnom pozemku. Pokiaľ viem tak voľný pohyb psov bez vôdzky je zakázaný na celom území Mesta Pezinok.
Najhoršia situácia sú rýchlo jazdiaci cyklisti kopcom dole. Niekoľko krát došlo k ohrozeniu môjho syna, dcéry, manželky, otca aj mňa. Oficiálna cyklotrasa (smer Limbach, Grinavské jazerá) je vyznačená značkou, ktorá je cca 50metrov pred našim pozemkom v smere od Grinavy.
Keď prišiel koronavirus, tak 28.3.2020 sa presunulo po našej ulici vyše 500 ľudí a to z toho bolo okolo 150 cyklistov. Vyše polovica ľudí si automaticky stiahla dole rúško ešte pred naším pozemkom a v skupinkách sa presúvali. Ďalšie dni, ak bolo pekné počasie, tak sa presúvalo okolo 300 ľudí denne.
Viete si predstaviť ten bordel, čo niektorí ľudia zanechávajú za sebou, neskutočné! Na základe zhoršujúceho sa stavu sme sa rozhodli, že to už nebudeme tolerovať. Je nám ľúto slušných ľudí a tých ktorí doplatili na toto obmedzenie. Naším cieľom nebolo zabrániť prechodu po pozemku od roku 2012, keď sme osadili závoru, ale momentálne je situácia už neúnosná.
Ešte záverečná otázka na pána Repku, je podľa Vášho názoru bezohľadnosťou to, keď dlhé roky tolerujeme prechod cez náš pozemok a keď v snahe chrániť seba a svoje zdravie, dostaneme od ľudí odmenu vo forme urážok, znevažovania a výmyslov?
Pre Vás je asi jednoduché očierňovať slušných a poctivých občanov, podotýkam občanov Pezinka (Grinavy), žiadnych „Blavákov“, ako píšu niektorí komentujúci.


Slavomír Repka
Pezinok je krásne mesto pre šťastný život

Najčítanejšie (6 mesiacov)
analyza
(reklama)
Copyright © Slavomír

Počet návštev od 1.1.2020

Počet návštev článkov
1317586
Pezinský informačný Portál
Free Joomla templates by Ltheme