Nové články už tu:

onlineOK logo 400


Rozmohol sa nám tu taký nešvár, víkendové brigády. Ako za komunistu

Rozmohol sa nám tu taký nešvár, víkendové brigády. Ako za komunistu

User Rating: 4 / 5

Dobrovoľníctvo má svoje miesto v spoločnosti, ale nemalo by byť prioritou. Nemalo by byť nástrojom získavania "lacnej popularity", v zmysle ja robím, ja som najlepší.

Viem si na brigáde predstaviť Sylvestra Stalloneho, Brada Pitta, Jasona Stathama, ale neviem si predstaviť na brigáde seba. ( :-) ) 40 rokov mám choré nohy, vlastním miernu nadváhu (alebo mám iba blbú váhu), kondičku mám v prdeli. Ale na druhej strane, si viem predstaviť, že by som brigádnikom mohol púšťať hudbu, nalievať čaj, alebo čapovať pivo.

Bohužiaľ nič z toho, by zo mňa neurobilo TOP brigádnika.

 Brigádnická práca je záslužná a klobúk dole pred každým, kto to robí od srdca, bez sebaprezentácie, bez očakávania čohokoľvek naspäť.
Ale klobúk hlboko zarazený do čela pred každým, kto "brigády" pokladá za marketingový nástroj na sebaprezentáciu. A v posledných mesiacoch mám ten klobúk hlboko zarazený.

(Článok pokračuje pod reklamou)
webdesign 
(reklama)

 Ja si ešte pamätám doby minulé, keď sme mali víkendové brigády, na družstve, na kultúrnom dome, na materskej škôlke, na ihrisku, ... na upratovaní chotára. Pamätám si dobre a viem, že tak ako vtedy, to nebola správna cesta, tak to nie je správna cesta ani dnes. 

 Keď by sa časť tohto množstvo energie venovala edukácii obyvateľstva, prečo nevyhadzovať odpad do prírody, ďalšia časť, do edukácie prečo a ako separovať odpad, ďalšia časť ....

Bolo by to zmysluplnejšie. 

Keby sme sa, ako obyvatelia, verejne pridali ku kritike, ak niekto navozí odpad do prírody (kopy betonu vo vinohradoch, vývoz odpadu z kopania bazénov do vinohradov), tak by sme boli bližšie k rešpektovaniu verejného priestoru.

Ale nie, tam to bolí a získame si na tom iba nepriateľov, tak si radšej brigádami "získavame odpustky"! 

 Tento článok nemá úmysel niekoho urážať a ozaj nie je o tom, zrušiť brigády a dobrovoľnícku prácu. Je iba o tom, aby sme vždy hľadali efektívnejšie činnosti, ako je upratovanie po niekom druhom. Ani dvor suseda neupratujeme my. Ale uprataným vlastným dvorom sa snažíme ísť príkladom susedovi.

Ďakujem ti, že si si to prečítal do konca.  

 DOPLNENÉ : Koláž z fotiek / zdroj Facebook

Slavomír Repka
Pezinok je krásne mesto pre šťastný život

webdesign 
(reklama)
Copyright © Slavomír

Počet návštev od 1.1.2020

Počet návštev článkov
1311329
Pezinský informačný Portál
Free Joomla templates by Ltheme