Ako a prečo triediť odpady. Manuál k rôznym druhom odpadu

Ako a prečo triediť odpady. Manuál k rôznym druhom odpadu

Vzhľadom na to, že nie každý má dostatok času na hľadanie informácií, tak sme to urobili pre Vás, našich čitateľov.

Tento článok je tvorený z odkazov na zdroje informácií a pre zjednodušenie orientácie v tejto oblasti, preto z každého odkazu sa prekliknete na zdroj danej informácie. Tento článok nie je autorský

Väčšinu materiálov sme vybrali prioritne z týchto adries https://www.odpady-portal.sk https://smeti.sme.sk/, kde nájdete aj mnoho ďalších informácii. 


Najčastejšie otázky pri separovaní zberu:

(Kliknutím na otázku si otvoríte zdroj celej odpovede)

Obaly z potravín netreba umývať, stačí ich vyprádzniť a ak sa dá, tak aj stlačiť, aby nezaberali v zberných nádobách zbytočne veľa miesta. Samozrejme, záleží aj do miery znečistenia. Mastný film na obale nevadí.

Do triedeného odpadu patria aj spreje z kozmetických výrobkov. Určite do komunálneho odpadu (triedeného aj zmesového) nepatria spreje z farieb, chemických látok, technickej peny a podobne. Viete kam vyhodiť lak na vlasy?

Nápojové kartóny sa triedia v obciach rôznym spôsobom. Vždy však platí, že nápojové kartóny nikdy nepatria do modrého kontajnera na papier.

Môžu sa zbierať:

do žltých kontajnerov na plast
do samostatných kontajnerov alebo vriec
v niektorých obciach sa triedia do nádob na kovy.
Pri triedení nápojových kartónov vždy rešpektujte usmernenie obce.

Hliníkové fólie z jogurtov, smotany a podobných výrobkov treba triediť tak, ako sa vo vašej obci alebo meste triedi kov.

Na Slovensku sa kov triedi tromi spôsobmi:

- spolu plastmi a nápojovými kartónmi do spoločného kontajnera. Zvyčajne má vtedy kontajner žltú farbu alebo žlté označenie.
- do spoločných nádob s nápojovými kartónmi, vtedy môže mať kontajner oranžovú farbu. Ak však obec/mesto zbiera kovy do samostatnej nádoby, prislúcha jej červená farba.
- mnohé obce používajú na triedený zber vrecia, ktoré môžu mať rôznu farbu. V takom prípade postupujte podľa pokynov obce alebo zberovej spoločnosti a riaďte sa zberovým kalendárom.

Pri triedení kovových viečok a vrchnákov z pohárov a fliaš postupujte rovnako ako pri triedení hliníkových viečok.

 Treba plastové okienko z obálky pred vyhodením oddeliť?

Blister na lieky, ktorý sa skladá z plastu a hliníkovej fólie je v podstate kompozit, teda obal, ktorý sa skladá z niekoľkých ťažko oddeliteľných, alebo neoddeliteľných vrstiev. Ako ho správne triediť?

Ako správne separovať VHS kazety, CD, DVD a diskety? Patria tieto výrobky a obaly z nich do triedeného zberu, zmesového odpadu alebo na zberný dvor?

Aj keď je zrkadlo zo skla, do zeleného kontjanera na sklo nepatrí. Zrkadlo je pokovované neoddeliteľnou vrstvou, vďaka ktorej sa v ňom vidíme.


 

(Článok pokračuje pod reklamou)
rozmarin
(reklama)


Ďalšie dôležité otázky k triedeniu


Ako triediť odpad z domácnosti

Verím, že aj tento článok napomôže každému obyvateľovi k tomu, aby sme prispeli k zlepšeniu životného prostredia a zároveň aby sme znížili svoje rodinné výdavky.


Ak ste človek naklonený aplikáciám tak môžete používať toto: Nová aplikácia pomáha Slovákom triediť odpad 

Ďakujeme, že nás čítate a zdieľate
Svoje postrehy môžete napísať v anonymnej diskusii pod článkom

Slavomír Repka
Pezinok je krásne mesto pre šťastný život

Najčítanejšie (6 mesiacov)
rozmarin
(reklama)
Copyright © Slavomír

Počet návštev od 1.1.2020

Počet návštev článkov
1278285
Pezinský informačný Portál
Free Joomla templates by Ltheme