online reklama
sportisimo1
reklama objednat 320

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021. Čísla, ktoré nám určia časť podielových daní na najbližších 10 rokov

SODB 2021

Rok 2021 je pre obyvateľov z pohľadu budúcnosti veľmi dôležitý, pretože na Slovensku sa po 10 rokoch realizuje v gescii Štatistického úradu SR sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Prvýkrát je integrované a plne elektronické. Prvá časť sčítania bytov a domov už prebehla v minulom roku v gescii samospráv a majiteľov a správcov nehnuteľnosti. Druhá fáza elektronického sčítania je zameraná na sčítanie obyvateľov a uskutoční sa od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.

LETÁK SODB - download
PLAGÁT SODB - downolad

Sčítanie obyvateľov, bytov a domov je pre samosprávy dôležité, pretože od počtu sčítaných obyvateľov závisí, v akej výške získajú jednotlivé mestá a obce podielové dane. Tie využívajú mestá na financovanie bežných činností, údržbu miestnych komunikácií, verejného osvetlenia, základných a materských škôl, detských ihrísk či zariadení sociálnych služieb.
Získané finančné prostriedky môžu byť zdrojom na realizáciu rozvojových projektov mesta.

Preto je pre každé mesto výhodné, ak sa čo najviac obyvateľov prihlási k trvalému pobytu v danom meste. Bohužiaľ sčítanie sa robí k 1.1.2021, takže dnešné prihlásenie sa k trvalému pobytu už nebude mať vplyv na podielové dane mesta Pezinok (pravdepodobne) na najbližších 10 rokov (do najbližšieho sčítania)

Kto sa môže na sčítaní zúčastniť?

ZÚČASTNIŤ SA na sčítaní je právom a zároveň zákonnou povinnosťou každého občana Slovenskej republiky s trvalým, prechodným, obvyklým alebo tolerovaným pobytom v SR.

Čo musím urobiť?

Sčítanie je JEDNODUCHÉ a RÝCHLE. Obyvateľ Pezinka sa sčíta sám, alebo za pomoci blízkej osoby prostredníctvom počítača, tabletu, alebo mobilu s pripojením na internet. Sčítací formulár bude zverejnený na webovej stránke www.scitanie.sk alebo v mobilnej aplikácii Štatistického úradu SR, ktorá bude čoskoro dostupná na stiahnutie.

Vzhľadom na pandemickú situáciu a na základe rozhodnutia Vlády SR sa termín asistovaného sčítania obyvateľov posúva na termín od 1. apríla 2021 a potrvá najneskôr do 31. októbra 2021. Na dosčítanie obyvateľov budú k dispozícii MOBILNÍ ASISTENTI a KONTAKTNÉ MIESTA, o ktorých pribudne (predpokladajme) informácia na webe mesta Pezinok

 

(Článok pokračuje pod reklamou)
banner weby
reklama objednat 320

Čo znamená rozhodujúci okamih sčítania?

Všetky údaje, ktoré obyvateľ počas sčítania vo formulári uvedie, sa musia vzťahovať na rozhodujúci okamih sčítania, ktorým je polnoc z 30. 12. 2020 k 1. januáru 2021. V praxi to znamená, že ak formulár vypĺňate v marci, keď ste sa práve zosobášili, uvádzate váš rodinný stav k 1. januáru 2021. Neuvediete teda, že ste ženatý, ale slobodný, lebo taká bola skutočnosť k 1. januáru 2021. Ak sa vám bábätko narodilo napr. vo februári, preňho formulár nevypĺňate, pretože v čase rozhodujúceho okamihu sčítania 1. 1. 2021 ste boli bezdetní.

Nemôže niekto zneužiť moje poskytnuté údaje?

Elektronické sčítanie je BEZPEČNÉ. Počas sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 je zachovaná maximálna možná ochrana osobných údajov. Všetky získané údaje budú zabezpečené a chránené pred zneužitím.

 SODB .predstavenie

 Čím bude výnimočné SODB v roku 2021

 Čo znamená a kedy nastane rozhodujúci deň sčítania

 Článok spracovaný na základe webu Šatistického úradu https://www.scitanie.sk/
Všetky ďalšie údaje nájdete na tomto webe

 

 

Slavomír Repka
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Posledné články autora

Tags: Pezinok

fio absolute
reklama objednat 320