František Meissl

Pred 87 rokmi zomrel šľachtic a pezinský lekárnik František Meissl, celým menom František Karol Imrich von Meissl, bol šľachtic, slovenský maliar, lekárnik, riaditeľ sporiteľne a hasič rakúskeho pôvodu.

( * 9. január 1837, Pezinok – † 28. január 1934, Viedeň, Rakúsko) 

Navštevoval Elementárnu školu v Pezinku, po nej nasledovalo piaristické gymnázium vo Svätom Jure. Jeho ďalšie študentské kroky viedli do Viedne, kde bol promovaný na lekárnika.

Začiatkom šesťdesiatych rokov 19. storočia sa vracia do Pezinka, kde strávil väčšinu svojho produktívneho života. Po otcovi prebral vedenie lekárne, v roku 1862 sa stáva pezinským lekárnikom a postupne sa začína angažovať v aktivitách pre mesto a jeho obyvateľov. Bol členom Mestského zastupiteľstva, spoluzakladateľom a riaditeľom sporiteľne (Pezinsko-modransko- svätojurská sporiteľňa). Tiež bol zakladateľom a veliteľom hasičského spolku a potom až do svojej smrti čestným členom.


ZDROJ informácií Wikipédia https://sk.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Meissl

Zdroj fotky a krátky článok Ireny Dorotjakovej nájdete na webe mesta Pezinok (stojí za prečítanie) https://www.pezinok.sk/?yggid=629&id=10924

 

 

Website: www.okrespezinok.skEmail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Administrátor webu PiP
Posledné články autora