PEZINOK | |

Vakcinácia proti COVID 19. Čo všetko potrebuješ k svojmu rozhodnutiu

Tento článok nie je o tom, či sa máš, alebo nemáš dať očkovať. Je to sumár oficiálnych informácií k jednotlivým vakcínam. Ich výhody, alebo nevýhody a vždy s odkazom na oficiálny zdroj. Na jednom mieste nájdeš všetko.

Tento obsah nie je autorským obsahom, preto každá informácia disponuje linkom na originálny a samozrejme aj obšírnejšie popísaný obsah.

 ockovaci portal(Tu nájdeš väčšinu informácií.)

Obsah článku po oblastiach

Aké sú príznaky ochorenia COVID-19?

Ako fungujú očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19

Ako účinkujú očkovacie látky (všeobecne)

Aké druhy vakcín na COVID 19 máme

mRNA vakcína

Vektorová vakcína

Všetko, čo potrebujete vedieť o vakcíne AstraZeneca

SPUTNIK V

 

 

Aké sú príznaky ochorenia COVID-19?

Priebeh ochorenia COVID-19 je rôzny, postihnuté osoby nemusia mať žiadne príznaky (asymptomatické) alebo sa u nich môžu prejaviť:

 • horúčka,
 • kašeľ,
 • bolesť hrdla,
 • zmena, alebo strata chuti a/alebo čuchu,
 • celková slabosť,
 • hnačka,
 • únava,
 • bolesť svalov.

V závažných prípadoch sa môže vyskytnúť aj:

 • ťažká infekcia pľúc,
 • sepsa a septický šok – generalizovaná infekcia a zápal,

pričom všetky si vyžadujú špecializovanú lekársku starostlivosť a podporu. Stav pacienta sa môže veľmi rýchlo zhoršiť, často počas druhého týždňa ochorenia.

 

(Článok pokračuje pod reklamou)
sacherka ok
reklama objednat 320


 

Ako fungujú očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19

 • Očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19 predchádzajú tomuto ochoreniu tak, že vyvolajú imunitnú odpoveď.
 • Väčšina očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 vyvolá imunitnú odpoveď na malú časť vírusu SARS-CoV-2.
 • Ak sa osoba zaočkovaná očkovacou látkou proti ochoreniu COVID-19 neskôr infikuje vírusom, jej imunitný systém ho rozpozná.
 • Keďže imunitný systém tejto osoby je už pripravený vírus napadnúť, dokáže ju ochrániť pred vírusom a ochorením COVID-19.
 Zdroj: https://vaccination-info.eu/sk/covid-19/ockovacie-latky-proti-ochoreniu-covid-19

 

Ako účinkujú očkovacie látky (všeobecne)

 • Očkovacia látka stimuluje imunitnú odpoveď, pri ktorej si telo „zapamätá“ chorobu bez toho, aby sa rozvinula.
 • Väčšina očkovacích látok obsahuje významne oslabené, alebo inaktivované (usmrtené) formy vírusov, alebo baktérií. Nazývajú sa antigény.
 • Ak sa osobe podá očkovacia látka, jej imunitný systém rozpozná antigén ako tzv. cudzí. To aktivuje bunky imunitného systému, aby zabíjali vírus alebo baktériu spôsobujúcu ochorenie a vytvárali proti nim protilátky. Protilátky sú osobitné proteíny, ktoré pomáhajú zabiť takýto vírus alebo baktériu.
 • Ak sa osoba neskôr dostane do kontaktu s vírusom alebo baktériou, jej imunitný systém si na ne spomenie. Potom začne rýchlo produkovať správne protilátky a aktivuje správne imunitné bunky, aby vírus, resp. baktériu usmrtili, čím ochráni osobu pred chorobou.

  ► Imunita zvyčajne pretrváva roky a niekedy aj celý život. Závisí to od druhu choroby a očkovacej látky.
  ► Imunita získaná očkovaním chráni nielen imunizovaných jednotlivcov, ale aj nezaočkovaných ľudí v spoločenstve, ako napríklad deti, ktoré sú ešte príliš malé nato, aby boli zaočkované. Táto kolektívna imunita môže byť účinná iba vtedy, ak je zaočkovaný dostatočný počet ľudí.
  ► Naopak, ak imunitu získa tak, že prekoná ochorenie, môže vystaviť chorobe iné nezaočkované osoby. Aj u takejto osoby preto existuje riziko komplikácií.
ZDROJ: https://vaccination-info.eu/sk/skutocnosti-tykajuce-sa-ockovacich-latok/ako-ucinkuju-ockovacie-latky

 

Aké druhy vakcín na COVID 19 máme

 mRNA - Moderna, Pfizer/BioNTech
vektorové vakcíny - AstraZeneca, SPUTNIK V, Johnson & Johnson

 

mRNA vakcína

Do tela človeka je vnesená mRNA, ktorá kóduje konkrétny proteín, typický pre daný patogén (,,škodcu“, napr. vírus). Účinný transport kľúčovej molekuly (mRNA) do buniek je však častokrát náročný, pretože voľná RNA je v bunkách rýchlo degradovaná (rozložená). Na podporu úspešného “dodania“ mRNA do buniek hostiteľa sa preto využívajú lipozómy (malé tukové častice), v ktorých je molekula mRNA zabalená.
Následne sa podľa tejto mRNA v ľudskom tele vytvorí proteín, ktorý však sám o sebe (bez ostatných častí vírusu) nedokáže vyvolať ochorenie, avšak imunitný systém je schopný proti nemu vytvoriť protilátky. Vytvorené protilátky sú v tele neustále v pohotovosti a v prípade skutočnej infekcie dokážu škodcu rýchlo identifikovať a zničiť.

Zdroj: https://www.dnaera.sk/blog/mrna-vakciny-ich-funkcia-fungovanie-a-covid-19/
 
 

Vektorová vakcína

Väčšina očkovacích látok obsahuje významne oslabené, alebo inaktivované (usmrtené) formy vírusov, alebo baktérií. Nazývajú sa antigény.
Ak sa osobe podá očkovacia látka, jej imunitný systém rozpozná antigén ako tzv. cudzí. To aktivuje bunky imunitného systému, aby zabíjali vírus alebo baktériu spôsobujúcu ochorenie a vytvárali proti nim protilátky. Protilátky sú osobitné proteíny, ktoré pomáhajú zabiť takýto vírus alebo baktériu.

ZDROJ: vyššie (ako účinkujú očkovacie látky - všeobecne)
 

(Článok pokračuje pod reklamou)
sacherka ok
reklama objednat 320
 
 

 Všetko, čo potrebujete vedieť o vakcíne AstraZeneca

Súvislosť medzi očkovaním a krvnými zrazeninami skúmali liekové agentúry jednotlivých krajín aj Európska lieková agentúra. Tá po dôkladnom preskúmaní vo svojom stanovisku skonštatovala, že výskyt trombózy medzi zaočkovanými ľuďmi nie je vyšší ako počet pozorovaný u bežnej populácie.

Dokonca bol podľa agentúry celkový počet tromboembolických príhod hlásených po očkovaní nižší, ako sa očakávalo u bežnej populácie. Neexistuje tak žiadny náznak, že by očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca spôsobovalo negatívne vedľajšie účinky, ako riziko pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie. Na tlačovej konferencii to vyhlásila šéfka Európskej liekovej agentúry Emer Cookeová.

Následne však EMA pripustila, že vakcína môže byť spojená s extrémne zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín, ktoré sú spojené s trombocytopéniou, teda s nízkym počtom krvných doštičiek. Ide o zriedkavé prípady krvných zrazenín v cievach odvádzajúcich krv z mozgu (cerebrálna venózna sínusová trombóza – CVST), alebo prípady vzniku krvných zrazenín vo viacerých cievach (Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia – DIC). Agentúra možné súvislosti ďalej skúma.

Pre objektívnosť treba spomenúť, že podľa správ z USA bol zaznamenaný podobný počet problematických prípadov so zrážanlivosťou krvi aj po očkovaní vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna. O tých sa však v médiách príliš nehovorilo a ani štáty nijako pre to nemenili očkovacie stratégie.

Britská regulačná agentúra MHRA (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) uviedla, že pri vakcíne Pfizer/BioNTech registruje v Spojenom kráľovstve dokonca viac prípadov krvných zrazenín ako pri AstraZeneca. Ide však o zanedbateľný rozdiel. Na porovnanie: z 10,7 miliónov ľudí zaočkovaných v Británii vakcínou Pfizer registrujú 38 prípadov trombózy, čo je 0,0004 percenta. Vakcínu AstraZeneca dostalo 9,7 milióna ľudí a trombózu nahlásili v 30 prípadoch, čo je 0,0003 percenta.

 Zdroj a ďalšie informácie nájdeteTU

SPUTNIK V

► NIKTO nespochybňuje (ne)kvalitu danej vakcíny

► Vedci a odborníci tvrdia, že je potrebné v rámci EU dodržiavať všetky štandardy, ktoré sme si tu pre bezpečnosť občanov za dlhe roky budovali a preto je pre použitie v EU potrebná (nutná) certifikácia EMA.

► Keďže táto vakcína stále nemá certifikát EMA, je pochybné (veľmi diskutovateľné), či takouto vakcínou očkovať obyvateľov EU. 

►V princípe vakcína SPUTNIK V môže nakoniec byť aj najlepšia, ale nemali by sme ustupovať s dodržiavaním všetkých predpisov dohodnutých a dodržiavaných v EU.

► Je veľmi na uváženie, prečo dodnes nie je táto vakcína schválená, ak vieme, že bola prvá z vyššie menovaných, ktorou sa začalo očkovať. Prečo dodnes nie sú známe (ani pre odbornú verejnosť) výstupy z očkovania, minimálne na území Ruska, prípadne Maďarska.

► Vakcína SPUTNIK je schválená ministrom zdravotníctva (na výnimku) a  máme ju už na Slovensku, tak by som ja osobne (osobný názor autora) povolil očkovanie touto látkou tým, ktorí sa ňou chcú zaočkovať, ale s výhradný podpisom na zodpovednosť daného občana. Aby zdravotníctvo NEPREBERALO zodpovednosť za prípadné následky (zlé rozhodnutie) daného občana. V Princípe Voľa obyvateľa = Voľa Boha!

Obyvateľ má právo si vybrať, ale musí aj osobne niesť prípadné následky!

 

 

Dôveryhodné linky k téme očkovania

Slavomír Repka
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Tags: COVID 19