PEZINOK | |

Čo mi dali tri krásne, sviatočné dni bez facebooku, messengera a prehliadačov

Len tak na prvú dobrú, ako hovoria filmári, som sa rozhodol z hodiny na hodinu, že tohtoročné sviatky strávim so svojou rodinou a sám so sebou, bez veľkej časti internetu. Nie, nebol som úplne bez netu.

V jednom momente som sa rozhodol, že zavolám svojim najbližším a zaželám im pekné sviatky a potom sa odpojím. 

Bohužiaľ sa stalo, že som sa nie všetkým v danej chvíli dovolal, ale ani v živote nemáme vždy a všetko, aj keď sa niektorí tak správajú, ako by to tak bolo. Nie je.

Plán bol následovný

Počas najbližších 72 hodín si neotvorím FB, Messenger, maily a prehliadač na akejkoľvek platforme (mobil, tablet, PC) a budem používať max. youtube, ktorý je pre mňa zdrojom vzdelávania a všeobecných informácií. Podmienka bola, že si nepustím ani žiadne video o politike. 

Ako krásne to znie, ale ...

Ale na to som prišiel veľmi skoro, že to ešte musím doplniť/zmeniť, lebo sme predsa iba ľudia a rokmi máme vypracované reflexy. Napríklad: keď si zoberiem do ruky telefón, aby som si pustil video, prebehnem si ešte messenger, fb a maily. Hnusný reflex.

Takže som to po pár hodinách dopracoval k odhláseniu zo všetkých aplikácii a vypnutiu notifikácii.

A už to fungovalo


Pohoda, klídek, tabáček, by sa dalo slovami klasika povedať. 

 
Čo mi tieto tri dni dali, prípadne zobrali

 • Prvé + som pocítil už do dvoch hodín (vnútorný kľud), keď som si v hlave nastavil, že už som nemusel mať poblízku telefón. 
 • Druhé + bolo, že som zistil, že cigareta chutí aj bez FB tak isto :-) .
 • Tretie + prišlo z vnútra rodiny otázkou "si nejaký v pohode"?
 • Štvrté + bolo vychutnanie si rodinnej pohody pri Vianočnej hudbe v kresle pri vyhriatom v krbe a s rukami tak ledabolo vedľa tela položenými. 

 A to som mal za sebou iba prvých cca 6-7 hodín, pričom sa blížila večera a stromček... 

Kto ma pozná vie, že tu som taký zadubenec, ktorého predstava dnešných vianoc desí, lebo je (podľa mňa) na hony vzdialená od podstaty Vianoc, ale žijem tu a teraz a preto to musím akceptovať, alebo aspoň veľmi nekaziť atmosféru.

Podľa mňa je väčším darčekom osobná aktivita a pomoc komukoľvek, v čase keď ju akútne potrebuje, ako naháňanie sa od augusta za darčekmi pre každého, ale keď niečo súrne potrebuje, tak "ospravedlnenka" prepáč, ale TERAZ nemám čas.
Ale to som odbočil.

stromcek

 • Piate + bolo, že som za tých 72 hodín dokázal prečítať obe knižky, ktoré vidíte na obrázku v perexe, aj s poznámkami na okraj, to znamená v ceruzkou v ruke.
 • Šieste + že som znova objavil krásu ceruzky (pera) a poznámkového bloku, kde som si značil poznámky, nápady, riešenia a pod., ako za starých čias. Má to neskutočné čaro. Vyskúšajte, pochopíte.
 • Siedme + také moje (nie na každého to musí platiť), že k dobrému Veltlínu "pasuje" dobrá kniha o politike a politikoch, ako bola knižka Mira Beblavého o papalášstve.
  A našiel som tam niečo aj o Pezinku, ale o tom neskôr ;-) 
 • Ôsme + je také nečakané a vyzerá podobne ako sedmička, ale sedmička to nie je jasný pane :-) .
  Veltlín zelený chutí veľmi dobre v prítomnosti rodiny, alebo iba cigaretky a nemusí byť k nemu Facebook, alebo politika a správy.
 • Deviate + je skôr "prekvapenie", že keď som sa vrátil "do života", tak ma 72 hodinový nedostatok informácií nijako nediskriminoval a nemal som pocit, že som o niečo nedajbože prišiel.
 • Desiate + je, že som sa rozhodol, že minimálne jeden deň v týždni (ale najradšej dva) strávim v najbližších mesiacoch v takomto režime. 
 • Jedenáste + sa týka asi zdravia, ale to nie je moja parketa, takže to popíšem iba tak amatérsky.
  Keď som začal čítať prvú knihu tak som ju mal cca o 15 cm ďalej, ako keď som dočítal druhú a úplne sa mi stratil taký očný "nepokoj", ktorý mám už roky. Asi ten monitor má na nás veľký (aj zdravotný) vplyv.
  Nehovorím už o vnútornom kľude, pretože každá správa, ktorú si prečítame, s nami určite niečo robí, či už pozitívne, alebo negatívne. (Toto zistenie na mňa dosť silno zapôsobilo).

 

 Jasné, že tomu ešte čosi chýba.
Ešte je tu otázka, čo mi to vzalo.
Verte, že som pri hľadaní odpovede na túto otázku v zmysle tohto článku vyfajčil niekoľko cigariet, ale nezodral som ani kúsok grafitu z ceruzky, ktorú som mal sebou na poznámky.


Takže odpoveď je jasná a krátka. 

TENTO osobný experiment mi nezobral NIČ. 

 Žiadné mínus, iba množstvo plusov.

 

Takže ak ma dva dni neuvidíte, alebo sa mi nebude dať dovolať, nepanikárte. Nemám chorobu, ani Covid, mám iba samonaordinovaný Bohov pokoj. 

slavo velky 960

Slavomír Repka
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.