Nové články už tu:

onlineOK logo 400


Kvetináče pre vitalitu Pezinka. Analýza vzniku

Kvetináče pre vitalitu Pezinka. Analýza vzniku "stromovej aleje" na Štefanikovej ulici v Pezinku

Prišla streda ráno 30.9.2020 a pred historickou radnicou v Pezinku sa objavili kvetináče. Plastové kvetináče značnej veľkosti a ešte výraznejších farieb. Nedalo sa ich prehliadnúť a aj preto sa strhla búrka.

Článok je to dlhší, ale ak si obyvateľ Pezinka, prosím prečítaj si ho celý. Pod článkom môžeš aj zahlasovať.

Búrku vyvolal FB status Mateja Farbulu (poslanca MsZ Pezinok) s popisom: Nádherné :-) 

kvetinace farbula

Predmetný status má teraz cez 500 páčikov, cez tisíc príspevkov a cez 40 zdieľaní.

Status nájdete na tomto linku

Veľká väčšina príspevkov je značne kritická k tejto realizácii a rezonuje tu aj otázka, prečo takýto zásah do hlavnej pezinskej ulice nebol konzultovaný s obyvateľmi mesta, respektíve s obyvateľmi aspoň hlavnej ulice.

Pre pochopenie celého príbehu je dobré prečítať si aspoň polovicu príspevkov, respektíve kritiky. Stále sa tam opakuje otázka, kto to navrhol, kto to schválil a hlavne prečo. 

Je vidieť, že sa to obyvateľstvu nepáči

Pozrime sa chronologicky na to, ako to celé vzniklo a prečo o tom nikto nevedel.

Už pred pár mesiacmi som napísal článok, Najväčší problém mestského úradu v Pezinku je neschopnosť primátora komunikovať a pri tomto osadení kvetináčov sa to znova potvrdilo.

Z článku: 
Internet je plný vyjadrení, že otázky zasielané mestu, prípadne priamo primátorovi nemajú odpovede, resp. na otázky obyvateľov mesta, často nikto neodpovedá. PREČO?


Cca 26 hodín po Farbulovom statuse sa na FB (Za Pezinok) objavila výzva časti poslancov s týmto zmením:

Vyjadrenie poslancov poslaneckého klubu Za Pezinok (Farbula, Mács, Mizerová, Oravec, Štrbová, Žárska) a nezaradených poslancov (Alexy, Čech Ľ., Hidaši, Šmahovský) k aktivite na Štefánikovej ulici:
Tento zámer – umiestnenie kvetináčov a zrušenie parkovacích miest, nebol predmetom rokovania na MSZ.
Je to rozhodnutie pána primátora a z tohto dôvodu sme nemohli dať k danému zámeru žiadne pripomienky. Ak by bol tento zámer predmetom rokovania MsZ, určite by sme nesúhlasili s týmto riešením a žiadali by sme vedenie mesta o verejné prerokovanie a vyjadrenie dotknutých občanov mesta a taktiež občanov podnikajúcich na tejto ulici.
Žiadame vedenie mesta o premiestnenie kvetináčov na vhodnejšie miesta v rámci nášho mesta.


Pár hodín na to vydalo mesto Pezinok, nepodpísané stanovisko (TU), kde sa píše, prečo a na základe čoho, sa v Pezinku osadzujú "lentilkové" plastové kvetináče, ktoré sú osadené stromami a budú skrášlovať okrem časti Štefánikovej ulice aj ulicu Meisslovú.

Historické jadrá miest na Slovensku boli zakladané v stredoveku, no v stredoveku už nežijeme. Majstri v spájaní historického prostredia z moderným dizajnom sú Taliani, Španieli i Francúzi. Mesto sa vyvíja a historické centrá rôzne zveľaďujú, dopĺňajú, obnovujú, prispôsobujú súčasným požiadavkám na urbanizmus a moderný život. Používajú sa na to architektonické prostriedky aj mestský nábytok moderného dizajnu. Keď sa vchádza s niečím novým do priestoru, často sa ako akcent, či kontrast využíva farba, v európskom meradle je to trendom. Kto raz zažil Miláno, Barcelonu, Paríž či Londýn, nebude protestovať.

Takže zoberme to tak, že našim vzorom je Miláno, Barcelóna, Paríž, alebo Londýn. Wow

 Teraz trocha reality 1.

Nikde vo svete a ani v mestách, ktoré menuje vyjadrenie mesta sa určite nenachádzajú lentilkové PLASTOVÉ kvetináče, ktoré tvoria "hradbu" pre historický vinársky preš, ktorý je súčasťou vinárskej tradície a kultúry vína v Pezinku!

slovakia travelFoto: Slovakia travel: https://slovakia.travel/en/small-carpathian-museum-pezinok

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale dať do kontrastu históriu Pezinka s farebným plastovým vedrom z Poľska nie je hodné titulu Ing. arch.

Tam kde sa komunikuje s odborníkmi a aj obyvateľmi mesta vznikajú aj zaujímavé veci ako na tejto fotografii z Rakúska. Mesto STEYR / Fotografia z ich oficiálnych internetových novín, pričom článok bol aj v tlačenej forme.
Kontajnér na "pohyblivé stromy", ktoré vysokozdvižný vozík naloží na korbu auta a kedykoľvek prevezie na akékoľvek miesto v rámci mesta (akýchkoľvek akcií), kde je potreba, možno aj na jeden víkend vytvoriť tieň pre účastníkov akcie.
Prečo to tak rozpisujem, uvediem v závere článku ako PS.

kvetinace rakusko

Teraz trocha reality 2.

Prosím Vás, páni poslanci, ktorí ste, alebo nie ste (nikto to nevie) v klube Hianik, začnite už rozmýšľať kde je sever. Prestaňte už drukovať primátorovi, ale postavte sa na stranu obyvateľov. Vysvetlite prosím primátorovi, že je jeho "psiou" (ospravedlňujem sa za výraz) povinnosťou diskutovať s obyvateľmi. A hlavne s tými, ktorí s ním nesúhlasia. Starosta, primátor je v princípe to isté, aj keď iné slovo. Starosta je od slova "starať sa", ale Primátor nie je od spojenia "mať sa príma".
Primátor má 20% svojho času komunikovať s tými, čo s ním súhlasia a 80% svojho času s tými, ktorí s ním nesúhlasia. Tých musí presvedčiť o svojej vízii, o svojej pravde, o svojom postupe!

Teraz trocha reality 3.

Farebné, plastové kýble? Ak chceme Pezinku prinavrátiť štatút vinárskeho mesta pod Karpatami, tak sa musíme spojiť a spolu vymýšľať a schvaľovať jednotlivé veci. 

Ja osobne som JASNE za smer, ktorým sa vybral pán primátor, som za pešiu zónu v Pezinku. Ale nie za pešiu zónu tvorenú salámovou metódou bez vízie, plánu, návrhov, diskusie s obyvateľmi a aspoň tromi návrhami. KDE SÚ?

Ospravedlňujem sa za tento obrázok, ale nie som zručný grafik, ale v Pezinku by sa mohlo ísť napríklad touto cestou:

 v sude

- Po pivniciach vieme nájsť opotrebované sudy, ktoré majú svoju patinu. (Kúpou, podporíme našich vinárov)
- Tieto sudy môžeme dať zreparovať našim stolárom. (Podporíme našich remeselníkov)
- Vytvoríme tým vinársku atmosféru v rámci Pezinka. (Podporíme tradíciu Pezinka).

Obyvatelia Pezinka, prosím Vás, zobuďme sa! 

PS: Tento kontajnér na "pohyblivé stromy", ktoré vysokozdvižný vozík naloží na korbu auta a kedykoľvek prevezie na akékoľvek miesto v rámci mesta (akýchkoľvek akcií) výrába... Tradadá ....

Človek, ktorý je Pezinčan a podniká v Pezinku a robí hromadu vecí pre rakúske mestá.

Tradáá. Bodka

 Galéria 

{os-gal-23}

 

Slavomír Repka
Pezinok je krásne mesto pre šťastný život

uctovnictvo
(reklama)
Copyright © Slavomír

Počet návštev od 1.1.2020

Počet návštev článkov
1323048
Pezinský informačný Portál
Free Joomla templates by Ltheme