online reklama
tokaj je len jeden
reklama objednat 320
vyroba webu

Haluz, Haluzice, Haluzická tiesňava, výlet aj pre rodiny

Často sa ma niekto opýta, kam ísť na výlet. Kam ísť na výlet, prípadne aj s deťmi. Táto sobota bola krásna a preto sme sa rozhodli načerpať energiu v Haluzickej tiesňave, ktorá  je známa aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska. 
DOPLNENÉ o video v závere článku
Haluzická tiesňava je prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1963, nachádzajúca sa v intraviláne obce Haluzice a rozprestiera sa na rozlohe 3,5 ha, pričom tam platí 4. stupeň ochrany. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa v prvej fáze zarezal do málo odolných dolomitov a v neskoršej fáze prerazil k ešte menej odolnej vrstve hlinitých bridlíc. Viac veľmi zaujímavých informácii o tiesňave si môžete prečítať na wikipédii.
Auto sme odparkovali pri obecnom úrade v Haluziciach, priamo pri volebnej miestnosti (prebiehali voľby do EP). Odtiaľ sme po zelenej značke prešli ku zrúcanine Románskeho kostolíka s hradiskom, ktorého areál je veľmi pekný a poskytuje pekné výhľady na okolitú prírodu.
2019 haluzice 1
2019 haluzice 3
2019 haluzice 11
Následne sme sa presunuli okolo priľahlého cintorína, popod kapličku pod lipou na ďalšie nádhené miesto, neskutočne krásnu prirodzenú lúku, ktorá končila ... v chránenej oblasti Haluzická tiesňava.


2019 haluzice 10
A ďalej sa po chvíľke chôdze ocitnete v inom svete. Pôjdete cestou proti prúdu Haluzického "potôčika", kde na každom kroku vidíte neskutočne krásne výjavy lesa.
Nájdete tam brečtan hrubý ako liana
2019 haluzice 7
Nájdete tam kusy lesa, ktoré sa podobajú na prales
2019 haluzice 8
 

(Článok pokračuje pod reklamou)
reklama profit
reklama objednat 320
2019 haluzice 9
Ale hlavne tam nájdete sústavu vodných hrádzok a uvidíte ich životodarnú silu pre život v lese. Pričom jednoznačne najkrajšia časť je "sútok" dvoch lesných potôčikov. Nezabudnite si posedieť na lavičke, ktorú tam nájdete, lebo tá sama o sebe poskytuje najkrajší pohľad dňa.
2019 haluzice 12
haluzice x1
2019 haluzice 6
Počas prechádzky sme tam stretli kameramana Studia VLK, ktorý počas debaty prezradil, že už z tejto rokliny má video. Takže doma som sa na to pozrel a v závere článku uvádzam ešte pohyblivé obrázky z Haluzíc. Stoja za pozretie.
haluzice vlk
2019 haluzice 5
Cesta Pezinok - Haluzice  cca 100 km / hodinka a niečo.
Pekné výlety do budúcna
2019 haluzice 13

Pozrite si Kalendár najbližších podujatí v okrese Pezinok

kalendar banner
HALUZICE 2019 (Studio VLK)
Slavomír Repka
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Posledné články autora

Tags: Rodinná aktivita, Výlet, Fotoreportáž

6 najčítanejších článkov Pezinčanov

  • Firma Swietelsky Slovakia spol. s r. o., plánuje zvýšiť kapacitu obaľovačky živičných zmesí zo 60 tis. ton na 140 tis. ton a mesto Pezinok ani poslanci mesta Pezinok o tomto neinformujú obyvateľov Pezinka.
  • Ľudia vedia byť k sebe milí, ale tiež sa dokážu k sebe správať ako dravá zver. Ale najhoršie je, ak sú k sebe ľahostajní. Aj toto je chorobou dneška. Ľahostajnosť.
  • V čase koronakrízy sa v Grinave objavil kostlivec o ktorom mesto vie minimálne od roku 2012 a ktorého riešenie sa stále odkladá... Stále sa sľubuje, fabuluje a dokonca aj klame,

  • Rok 2021 je pre obyvateľov z pohľadu budúcnosti veľmi dôležitý, pretože na Slovensku sa po 10 rokoch realizuje v gescii Štatistického úradu SR sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Prvýkrát je integrované a plne elektronické. Prvá časť sčítania bytov a domov už prebehla v minulom roku v gescii samospráv a majiteľov a správcov nehnuteľnosti. Druhá fáza elektronického sčítania je zameraná na sčítanie obyvateľov a uskutoční sa od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.

  • Prešiel skoro mesiac od stretnutia pána primátora Igora Hianika s obyvateľmi Grinavy. Pokúsim sa Vám priblížiť môj pohľad na dané stretnutie a budúcnosť Grinavy, ktorá prirástla k môjmu srdcu a cítim sa tu komfortne a príjemne.
  • Ak sa nezačneme na obyvateľov Pezinka pozerať ako na partnerov, pre ktorých sa zmeny robia, nikdy nebude v Pezinku lepšie!

    Od 13.8.2019 platí v úseku pred križovatkou Myslenická - Limbašská, zmena dopravy (tzv. zipsovanie), ktorej zrealizovanie nebolo v súlade s deklarovanou "novou komunikačnou kultúrou" nového vedenia mesta Pezinok.