Haluz, Haluzice, Haluzická tiesňava, výlet aj pre rodiny

Často sa ma niekto opýta, kam ísť na výlet. Kam ísť na výlet, prípadne aj s deťmi. Táto sobota bola krásna a preto sme sa rozhodli načerpať energiu v Haluzickej tiesňave, ktorá  je známa aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska. 
DOPLNENÉ o video v závere článku
Haluzická tiesňava je prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1963, nachádzajúca sa v intraviláne obce Haluzice a rozprestiera sa na rozlohe 3,5 ha, pričom tam platí 4. stupeň ochrany. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa v prvej fáze zarezal do málo odolných dolomitov a v neskoršej fáze prerazil k ešte menej odolnej vrstve hlinitých bridlíc. Viac veľmi zaujímavých informácii o tiesňave si môžete prečítať na wikipédii.
Auto sme odparkovali pri obecnom úrade v Haluziciach, priamo pri volebnej miestnosti (prebiehali voľby do EP). Odtiaľ sme po zelenej značke prešli ku zrúcanine Románskeho kostolíka s hradiskom, ktorého areál je veľmi pekný a poskytuje pekné výhľady na okolitú prírodu.
2019 haluzice 1
2019 haluzice 3
2019 haluzice 11
Následne sme sa presunuli okolo priľahlého cintorína, popod kapličku pod lipou na ďalšie nádhené miesto, neskutočne krásnu prirodzenú lúku, ktorá končila ... v chránenej oblasti Haluzická tiesňava.


2019 haluzice 10
A ďalej sa po chvíľke chôdze ocitnete v inom svete. Pôjdete cestou proti prúdu Haluzického "potôčika", kde na každom kroku vidíte neskutočne krásne výjavy lesa.
Nájdete tam brečtan hrubý ako liana
2019 haluzice 7
Nájdete tam kusy lesa, ktoré sa podobajú na prales
2019 haluzice 8
 

(Článok pokračuje pod reklamou)
banner weby
reklama objednat 320
2019 haluzice 9
Ale hlavne tam nájdete sústavu vodných hrádzok a uvidíte ich životodarnú silu pre život v lese. Pričom jednoznačne najkrajšia časť je "sútok" dvoch lesných potôčikov. Nezabudnite si posedieť na lavičke, ktorú tam nájdete, lebo tá sama o sebe poskytuje najkrajší pohľad dňa.
2019 haluzice 12
haluzice x1
2019 haluzice 6
Počas prechádzky sme tam stretli kameramana Studia VLK, ktorý počas debaty prezradil, že už z tejto rokliny má video. Takže doma som sa na to pozrel a v závere článku uvádzam ešte pohyblivé obrázky z Haluzíc. Stoja za pozretie.
haluzice vlk
2019 haluzice 5
Cesta Pezinok - Haluzice  cca 100 km / hodinka a niečo.
Pekné výlety do budúcna
2019 haluzice 13

Pozrite si Kalendár najbližších podujatí v okrese Pezinok

kalendar banner
HALUZICE 2019 (Studio VLK)
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
#hlavnepozitívne #voľby2022 #primátorpk
Posledné články autora

Tags: Rodinná aktivita, Výlet, Fotoreportáž

slavo kandidat
slavo kandidat