Joomla Template by Joomlaplates.com
logo pip 80 mobil Pezinský informačný portál
kalendar banner

Pripravujeme

Haluz, Haluzice, Haluzická tiesňava, výlet aj pre rodiny

Často sa ma niekto opýta, kam ísť na výlet. Kam ísť na výlet, prípadne aj s deťmi. Táto sobota bola krásna a preto sme sa rozhodli načerpať energiu v Haluzickej tiesňave, ktorá  je známa aj pod názvami Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska. 
DOPLNENÉ o video v závere článku
Haluzická tiesňava je prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1963, nachádzajúca sa v intraviláne obce Haluzice a rozprestiera sa na rozlohe 3,5 ha, pričom tam platí 4. stupeň ochrany. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa v prvej fáze zarezal do málo odolných dolomitov a v neskoršej fáze prerazil k ešte menej odolnej vrstve hlinitých bridlíc. Viac veľmi zaujímavých informácii o tiesňave si môžete prečítať na wikipédii.
Auto sme odparkovali pri obecnom úrade v Haluziciach, priamo pri volebnej miestnosti (prebiehali voľby do EP). Odtiaľ sme po zelenej značke prešli ku zrúcanine Románskeho kostolíka s hradiskom, ktorého areál je veľmi pekný a poskytuje pekné výhľady na okolitú prírodu.
2019 haluzice 1
2019 haluzice 3
2019 haluzice 11
Následne sme sa presunuli okolo priľahlého cintorína, popod kapličku pod lipou na ďalšie nádhené miesto, neskutočne krásnu prirodzenú lúku, ktorá končila ... v chránenej oblasti Haluzická tiesňava.


2019 haluzice 10
A ďalej sa po chvíľke chôdze ocitnete v inom svete. Pôjdete cestou proti prúdu Haluzického "potôčika", kde na každom kroku vidíte neskutočne krásne výjavy lesa.
Nájdete tam brečtan hrubý ako liana
2019 haluzice 7
Nájdete tam kusy lesa, ktoré sa podobajú na prales
2019 haluzice 8
(Článok pokračuje pod reklamou)
2019 haluzice 9
Ale hlavne tam nájdete sústavu vodných hrádzok a uvidíte ich životodarnú silu pre život v lese. Pričom jednoznačne najkrajšia časť je "sútok" dvoch lesných potôčikov. Nezabudnite si posedieť na lavičke, ktorú tam nájdete, lebo tá sama o sebe poskytuje najkrajší pohľad dňa.
2019 haluzice 12
haluzice x1
2019 haluzice 6
Počas prechádzky sme tam stretli kameramana Studia VLK, ktorý počas debaty prezradil, že už z tejto rokliny má video. Takže doma som sa na to pozrel a v závere článku uvádzam ešte pohyblivé obrázky z Haluzíc. Stoja za pozretie.
haluzice vlk
2019 haluzice 5
Cesta Pezinok - Haluzice  cca 100 km / hodinka a niečo.
Pekné výlety do budúcna
2019 haluzice 13

Pozrite si Kalendár najbližších podujatí v okrese Pezinok

kalendar banner
HALUZICE 2019 (Studio VLK)
Pezinský informačný portál (PiP)
Slavomír Repka
Author: Slavomír RepkaWebsite: www.slavomir.skEmail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Krátko o autorovi
Nepíšem, čo ľudia chcú čítať, ale to čo vidím ja.
Nezaujíma ma, koľko stojí liter benzínu. Zaujíma ma, koľko zarobím ja. 
Dobrý obchod je vtedy, keď sú spokojní všetci zúčastnení. (Tomáš Baťa)
Moje články nájdete aj na blogu SME: https://repka.blog.sme.sk/ 
Posledné články autora

Tags: Rodinná aktivita, Výlet

Reklama

Vinár okresu Pezinok