V dňoch 4. a 5. mája 2019 sa v Pezinku konal jeden z novodobých fenoménov športového sveta - Spartan Race - preteky plné rôznych disciplín a skúšok.
Absolvovaním týchto pretekov si množstvo účastníkov mohlo vyskúšať, kam až siahajú ich sily a mnohí sa presvedčili o tom, že hranice medzi „vládzem“ a „už nemôžem“ sa dajú zdravou bojovnosťou a túžbou posunúť oveľa ďalej.
Jedným z účastníkov tohto podujatia bol aj muž z titulnej fotografie, ktorého hnala vpred odvaha, vytrvalosť a veľký sen dobehnúť cez všetky prekážky do cieľa a zároveň si to poriadne celé užiť – 42 ročný Pezinčan Florián – alias Fofo. A hoci od pretekov Spartan Race ubehlo už niekoľko mesiacov, v jeho odpovediach nájdete pár rád, ako sa môžete v prípade záujmu pripraviť na ďalšieho Spartana.
Fofo, aby sa človek mohol úspešne zúčastniť na pretekoch, ako sú Spartan Race, mal by žiť športom a aktívne cvičiť? Aký šport robíš ty?
Môj otec bol v mladosti veľký futbalista, lenže po vážnom úraze sa tejto záľube nemohol viac venovať profesionálne. Neskôr sa v rámci našej dediny, kde som sa narodil, a kde sme v tom čase žili, venoval futbalu aktívne aj ako tréner. Práve vďaka nemu som začal hrať futbal už v chlapčenskom veku. Asi pred desiatimi rokmi, keď u mňa skončila éra futbalu, začal som sa venovať posilňovaniu, neskôr crossfitu a trochu kalistenike. V súčasnosti behávam, chodím do miestneho fitka a využívam ponuky skupinových tréningov v telocvični, kde sa pravidelne stretávame vo väčšom, či menšom počte - sú slabé dni a silné dni. Všetkým sa nám venujú profesionálni tréneri, ktorí nás poznajú, venujú nám zvýšenú pozornosť, a preto nám vedia nastaviť cvičebný plán „na mieru“. Naše workouty, vrátane warm up-u, trvajú niečo vyše hodiny a pozostávajú z rôznorodých cvikov. Na začiatku je to stále dynamický strečing, potom nasledujú cviky ako sú drepy, zhyby na hrazde, kliky, cviky s kettlebellmi, lanom, brušáky, zostavy na bosu alebo fit lopte, skákanie na švihadle atď. Existuje tu naozaj široká škála cvikov aj cvičebných pomôcok. Obľúbenou formou cvičenia je kalistenika, čo je cvičenie s vlastnou váhou na rozvíjanie sily, flexibility a hlavne funkčnosti tela. Každý workout je ukončený strečingom. V poslednej dobe je taktiež veľmi rozšírenou formou budovania sily, dynamiky a vytrvalosti CrossFit, ktorý zahŕňa množstvo vzpieračských, gymnastických a atletických prvkov. Za seba môžem povedať len toľko, že ak chcete zistiť koľko toho vydržíte, treba to určite vyskúšať. V lete sa snažím zdržiavať čo najviac na slnku a na čerstvom vzduchu, preto bicyklujem, behám a čo je tiež dôležité, mením dočasne prostredie telocvične za vonkajšie streetworkoutové ihrisko. Ak má človek robiť šport, mal by športovať v rôznych disciplínach, aby bol univerzálnejší. Sám sa snažím športovať práve týmto spôsobom.
Ľudia sú zvyknutí na konzumný život. Z práce prichádzajú unavení domov a skrývajú sa v pohodlí svojho domova. Vedel by si nejako motivovať ľudí a vytiahnuť ich von k športu?
Väčšina ľudí, ktorých poznám, má sedavé zamestnanie s nedostatkom pohybu. Je všeobecnou pravdou, že pohyb predlžuje život a aj tie najmenšie nenáročné cviky – trošku sa pretiahnuť, zohnúť sa doľava, doprava, zlepšujú fyzický stav človeka. Zo svojej skúsenosti viem, že keď som začal chodiť do posilňovne sám, chvíľu ma to bavilo, potom ma to na nejaký čas prešlo a tak to išlo dookola. Pokiaľ sa chce niekto začať aktívne a dlhodobo venovať športu, mal by začať skupinovými cvičeniami, alebo cvičiť pod dohľadom trénera. Je dôležité vybrať si na základe referencií správneho trénera, s ktorým je takéto cvičenie na celkom inej profesionálnej úrovni a po určitej dobe môže človek, ak sa mu chce, pokračovať v cvičení aj sám. Podľa mňa je oveľa zábavnejšie chodiť na skupinové cvičenia. V našej skupine sa navzájom podporujeme, nikto sa nikomu nevysmieva a je tu niekedy aj poriadne veselo. Je to vlastne už taký náš životný štýl.
Ak má človek robiť šport, mal by športovať v rôznych disciplínach, aby bol univerzálnejší.
Ako je to s členom skupiny, ktorému sa nechce cvičiť a naopak, keď príde medzi vás niekto nový ?
Nikto nikoho do ničoho nenúti, stretneme sa a sme tam. Našu skupinu tvorí partia skalných, z ktorej občas niekto odíde. Keď príde medzi nás nový člen, postupne sa naučí cviky a zdokonaľuje sa v nich. Všetko, čo má byť kvalitné, potrebuje svoj čas.
Má možnosť do tohto športového centra prísť aj človek s telesným postihnutím a dokáže mu tréner zostaviť cvičebný plán?
Keďže tréneri sú všestranní, dokážu sa venovať aj ľuďom, ktorí majú problémy napríklad s pohybovým aparátom. Sám som mal problémy s krížovou a krčnou chrbticou, ale vďaka trénerovi mám tréningy nastavené, resp. som si ich nastavil tak, aby som tieto partie nielen posilňoval, ale aby sa nimi bolesť aj odstránila.
Kde si sa dozvedel o pretekoch Spartan Race? Zúčastnil si sa už niekedy na Spartanovi?
Pezinský Spartan bol môj prvý a dozvedel som sa o ňom na skupinovom tréningu, keď nám jeden z trénerov spomenul, že sa na neho chystá. Nebol som sám, koho tento fenomén oslovil a keďže v Spartane sú zaradené prvky, ktoré robíme aj my na tréningoch - ako napríklad beh, cviky na kruhoch a angličáky, ktoré sú vlastne ako tresty, keď neurobíš nejakú prekážku, dohodli sme sa v našom cvičebnom tíme, že to ako skupina vyskúšame.
Nemal si strach, alebo stres pred pretekom?
Práve preto, že to boli moje prvé preteky, cítil som nervozitu a môj spánok nebol veľmi ideálny. Deň pred Spartanom som na bicykli prešiel celý okruh, aby som vedel, čo ma čaká a pozrel si pripravené konštrukcie. Strach som určite nemal a každému tieto preteky môžem len odporúčať. Trošku som bol premotivovaný, práve tak ako keď človek skúša niečo po prvý krát. No teraz po súťaži už viem, že tá nervozita bola celkom zbytočná a pred ďalším Spartanom sa v pohode a v kľude vyspím.
Štart Spartana vyzeral ako na bojisku. Koľko ste mali prekážok v rámci pretekov a ako si to celé vnímal ty?
Pamätám si časomieru, nasledovalo odpočítavanie, dymovnica, ktorá navodila atmosféru a Spartan bol odštartovaný. Toto celé vo mne vyvolalo veľkú eufóriu a obrovský adrenalín. Ako začiatočník som sa zúčastnil na okruhu Spartan Sprint, v Pezinku dlhom cca 7,5 km s 26 prekážkami. Niektoré z nich, napríklad nosenie vreca s pieskom, boli povinné. Ak ich účastník nebol schopný absolvovať, bol diskvalifikovaný a skončil. Ďalšie boli také, ktoré keď neprešiel, ako náhradu robíl trestné burpees, tzv. angličáky. Na oficiálnej stránke Spartan Race sú presne rozpísané okruhy s prekážkami pre konkrétny druh pretekov. Spartan Sprint je určený pre začiatočníkov a napr. Spartan Ultra, ktorý má vyše 40 km s viac ako 60 prekážkami, je pre fajnšmerov. Každý, kto dokončí Spartan Sprint, Spartan Super a Spartan Beast v jednom kalendárnom roku kdekoľvek na svete, získa tzv. Spartan Trifecta medailu. O rok idem na to, samozrejme po patričnej príprave .
Čo bolo tvojou motiváciou? Umiestnenie, alebo zisk medaily?
Musím sa priznať, že nie som nejaký súťaživý typ, skôr to robím pre seba, zo zvedavosti a pre zábavu. Samozrejme som rád, keď mám za sebou nejaké výsledky, ale nie je to priorita. Náš tím skončil na Spartanovi z celkového počtu 96 skupín na 9.mieste. Ďalej boli individuálne výsledky, výsledky vo vekových kategóriách, v ktorých sa pripláca a iné ďalšie hodnotenia. Domov som si doniesol svoju prvú medailu a motiváciu zúčastniť sa ďalších pretekov Spartan Race.
Každý, kto dokončí Spartan Sprint, Spartan Super a Spartan Beast v jednom kalendárnom roku kdekoľvek na svete, získa tzv. Spartan Trifecta medailu.
O rok idem na to, samozrejme po patričnej príprave.
Mal si počas pretekov chvíľu, keď si cítil slabosť, alebo si sa bál zlyhania?
Nebolo to zlyhanie, skôr som si uvedomoval, že som to mohol urobiť aj lepšie. Zo začiatku som to trošku prepálil a po kilometri, čo u mňa nebýva zvykom, som cítil, že už nevládzem. Hneď na prvej prekážke, ktorou bolo prejdenie asi 5 metrovej drevenej latky, som spadol. Nasledovalo 30 angličákov a okruh, ktorý som musel prejsť s vrecom naplneným pieskom. Toto bolo veľmi vyčerpávajúce a ja som strašne nevládal. Keby som to na začiatku neprehnal, mohlo to byť aj lepšie. Ale nakoniec som to dal. Pre mňa osobne bola najťažšia prvá prekážka a nedal som ani šplh na lane. Tam som mal tiež trestné angličáky, takže sa musím znova naučiť šplhať.
Teraz už vieš, ako rozložiť sily, kde treba pridať, kde sa treba krotiť, koľko angličákov si schopný spraviť. Ako vlastne vyzerá angličák?
Dva týždne pred Spartanom som bol na tréningovej prípravnej sparťanskej akcii, počas ktorej sa súťažilo o lístok na Spartana. Tu som sa dostal do finále a dokopy som spravil s drobnými prestávkami 130 angličákov za sebou. Pre dosiahnutie lepšieho výsledku treba preteky absolvovať bez angličákom.
Angličák - burpee začínaš stojmo rovno na nohách, zohneš sa smerom k zemi, pričom sa dotkneš rukami zeme a odrazíš sa nohami dozadu do pozície kliku. Urobíš rýchlo klik, pričom sa dotkneš prsami a stehnami zeme, odrazíš sa od zeme do počiatočnej pozície, odtiaľ do výskoku a tleskneš rukami nad úrovňou uší. No a keďže je to trest za nesplnenú prekážku, toto opakuješ tridsať krát.
A hoci je to pre samotného účastníka preteku negatívna motivácia, kolegyňa z môjho tímu po celkovo 180 angličákoch šťastne vyhlásila, že sa teší na ďalšieho Spartana na Kubínskej holi. Keď som po súťaži prišiel domov, okamžite som zaspal a na druhý deň som cítil svalovicu na miestach, kde som ju nikdy predtým nemal.
Užívaš nejaké výživové doplnky a ako si mal upravenú stravu pred Spartanom?
V období, keď som začal aktívne cvičiť, som stravu neriešil. Neskôr som začal s proteínmi, BCAA-čkami na regeneráciu po tréningu, ale aj s týmto som prestal. Momentálne beriem horčík, B-komplex a vitamíny. Občas si kúpim proteínovú tyčinku a snažím sa jesť viac bielkovín, napríklad tvaroh. Pred samotnou súťažou som si stravu vôbec neupravoval, na raňajky som si dal ľahký tvaroh a vodu.
Mali ste povolený nejaký povzbudzovák, ktorým ste si mohli pred pretekmi doplniť energiu?
Priamo na mieste pretekov sa dali kúpiť rôzne suplementy a iontové nápoje. Ja osobne som nič z týchto vecí neužil, a keďže som si doma zabudol hroznový cukor, ktorým som si chcel doplniť energiu, bol som len na vode.
Na Spartanovi sa zúčastnili ženy aj muži. Koho bolo viac? Sú tieto preteky vhodné aj pre ľudí s telesným hendikepom?
Pozeral som sa na zloženie a mužov bolo oveľa viac. Prvý deň sa na pretekoch zúčastnilo celkovo asi 2500 ľudí a druhý deň na náročnejšej verzii Spartana to bolo slabšie. Celkovo to bola dosť masová akcia. Osobne som stretol dvoch pretekárov s vážnym telesným postihnutím o barlách - obom chýbala noha a napriek tomu našli v sebe silu pustiť sa do tak obrovských pretekov a úspešne doraziť do cieľa.
Videl si na Spartanovi niekoho, kto by sa vzdal uprostred pretekov?
Keď som si pozeral výsledky, videl som, že tam boli nejakí diskvalifikovaní a veľa ľudí sa pred pretekom zľaklo a neprišlo. Na Spartanovi nikto nikomu nekáže, aby celú trasu absolvoval v plnom šprinte, tempo si treba prispôsobiť svojim silám. Keď nevládzeš, ideš pomaličky a skôr, či neskôr do toho cieľa dôjdeš. Preto hovorím, že Spartana sa netreba báť, treba to vyskúšať, lebo do cieľa príde každý. Či už je to človek s telesným postihnutím, alebo človek, ktorý má sedavé zamestnanie a tiež to nie je otázka veku. Veľa ľudí som sa pýtal, prečo išli na Spartana a veľa z nich mi odpovedalo: „Kolega tam bol a zvládol to. A keď to zvládol on, zvládnem to aj ja.“
Ako vnímala rodina tvoju účasť na Spartanovi?
Hneď ako sa vybiehalo z lesa, po niekoľkých kilometroch behu, boli na rozľahlej lúke postavené statické prekážky – kruhy na rúčkovanie, laná, lezecká stena a podobne. Od prvej prekážky v poradí, ktorou bolo rúčkovanie na kruhoch, moja rodina bežala so mnou, povzbudzovala ma a všetci si to veľmi užívali. Keďže sa ma moja manželka snažila odfotiť skoro na každej prekážke a celkom sa jej to aj darilo, miestami som mal pocit, že beží spolu so mnou. Bola to celkom sranda a pekná rodinná akcia.
Veľa ľudí som sa pýtal, prečo išli na Spartana a veľa z nich mi odpovedalo: „Kolega tam bol a zvládol to. A keď to zvládol on, zvládnem to aj ja.“
Fofo v mene všetkých čitateľov Ti ďakujem za rozhovor a želám Ti veľa zdravia a úspechov do tvojho ďalšieho športového života.